Silvia Serreli

Książeczki o Lenie zachwyciły mnie od momentu, kiedy je zobaczyłam we włoskiej wersji i poproszono mnie o napisanie komentarza psychologicznego.  Bardzo zależało mi, żeby nawiązać kontakt z autorką. Udało się... Dzięki jej uprzejmości otrzymałam zdjęcia m.in. z pracy nad książkami oraz z jej spotkań z dziećmi. Oto autorka książeczek o Lenie (S. Serreli również sama je ilustruje). 

Silvia Serreli urodziła się w historycznej stolicy Toskanii Florencji. Tam też mieszka i pracuje. Gdy była dzieckiem, uwielbiała spędzać czas, rysując i wymyślając przeróżne historie, które w oczach dorosłych jawiły się tak nieprawdopodobne, że aż wydawało się, że nie mogły się one zdarzyć. Gdy Silvia była nastolatką, jest talent malarski i literacki stały się jej pasją. Wybór szkoły plastycznej, aby móc doskonalić swoje umiejętności,  stanowił naturalną kolej rzeczy. Kolejnym krokiem w rozwoju talentu było ukończenie Historii sztuki współczesnej na Uniwersytecie we Florencji.  Jej wykształcenie i doświadczenie w pracy z dziećmi ze szkół podstawowych nakłoniły ją do napisania i zilustrowania pierwszych książek dla dzieci, pośród których serii o Lenie. W tym samym czasie rozpoczęła także inną działalność odkrywała historię ilustracji  oraz współtworzyła bajki animowane. Dzisiaj chętnie organizuje kreatywne laboratoria w szkołach, pisze książki oraz czyta książki na głos dzieciom, także te napisane przez nią samą. Silvia Serreli uwielbia w wolnych chwilach gotować i piec wspaniałe ciasta, słuchać Mozarta oraz zajmować się dwoma kotami - Merlino i Calimero oraz psem rasy golden retriever o imieniu Luna. Lubi także dbać o rośliny i kwiaty w swoim ogrodzie. Uwielbia światło, kolory oraz ironię, którą umieszcza, w każdej swojej historii.

Autorka mówi: Historia Tei (tak ma na imię włoska bohaterka książeczek) i jej charakter mają dużo wspólnego z dzieckiem którym ja byłam. Bardzo dobrze pamiętam moje dzieciństwo, szkołę podstawową , przyjaciół, panią nauczycielkę Adrianę. Pamiętam to, o czym myślałam, jak byłam dzieckiem!


Silvia Serreli